Webová aplikace je zobrazovaná v internetovém prohlížeči a provozovaná na internetovém serveru. Tento druh programu se také jinak nazývá tenký klient, protože na straně uživatele vyžaduje jen internetový prohlížeč.
Takto naprogramovaný software má tyto výhody:
- Kompatibilita. Aplikace správně pracuje v různých operačních systémech.
- Aplikace se neinstaluje. Stačí jen napsat adresu do internetového prohlížeče a o vše ostatní se postará server na straně poskytovatele.
- Přístup do aplikace. Vzhledem k tomu, že jde v podstatě o webovou stránku, byť komplikovanou, je jedno zda se k ní přihlásíte z domova, z práce či z tramvaje. Pokud je správně optimalizovaná, můžete takový software provozovat i na svém bezdotykovém telefonu.
Každá mince má dvě strany a tak tyto aplikace mají i své nevýhody:
- Vysoká zátěž serveru v případě přístupu velkého množství uživatelů. Servery jsou na tuto zátěž stavěny. E-shopy nebo jiné webové stránky mají také vysokou návštěvnost. V případě software, který například on-line provádí nějaké výpočty to však může být problém.
- Omezený přístup k hardware uživatelského počítače. Tento typ programů nelze použít, pokud potřebujete například využívat možnosti grafické karty, nebo přímo provádět operace na disku uživatelského počítače.
- Obtížnější práce při vývoji software. To není přímo problém uživatele, spíše programátora. Internetový prohlížeč má svá omezení a dodržuje principy zobrazení, které není možné obejít, lze se jen přizpůsobit.
Nutno říci, že díky použití technologie AJAX, se vzhled takto vytvořených programů z uživatelského pohledu neliší od PC aplikací.